



000000000000000000000000000000000000000000000
GPS technológia segítségével mértük fel a budapesti XI. kerület faállományát.
Cikkünkben megosztjuk tapasztalatainkat és bemutatjuk a zöldkataszter elkészítésének hasznát.
Annak ellenére, hogy a fák, parkok, zöldterületek minden település vagyonában jelentős értéket képviselnek, ráadásul azok nyilvántartása is jogszabályokban definiált önkormányzati feladat, a városi zöldkataszter létrehozása hazánkban még gyerekcipőben jár. A nyugati országokban – különösen Angliában – már felismerték, hogy nemcsak a létesítésre és fenntartásra érdemes gondot fordítani, hanem a felmérésre, katalogizálásra és nyilvántartásra is.
A botanika és a meglévő zöldállomány fenntartása iránt elkötelezett britek hatalmas adatbázissal rendelkeznek az őket körülvevő növényzetet illetően. Különösen igaz ez a fás szárú növényekre, amelyeket a megfelelő pontosságú kézi GPS-vevőn futtatott DigiTerra Explorer v6 szoftver segítségével térképeznek fel. A brit botanikai projekt részletes bemutatása a roughwood honlapon elérhető (pdf esettanulmányként).
Hazánkban elsők között a Budapest XI. kerületi Önkormányzat döntött úgy, hogy a kerület zöldfelületének felméréséhez igénybe veszi a DigiTerra Kft. szolgáltatásait, tekintettel a témában való jártasságunkra. A projektben szoros együttműködésben dolgoztunk a Faápolók Egyesületének egyik tagjának, a Zöldtár Kft.-nek a szakembereivel, akik szakértelmükkel segítették cégünket az angliai tapasztalatok magyarországi viszonyokra történő adaptálásában.
A munka kezdetén az önkormányzat átadta a felvételezendő területről készített térképeket, légifotókat, majd a terepi adatgyűjtés megkezdése előtt egyeztettük, hogy milyen adatok felvételére van szükség (pl.: fafaj, vetületi és földrajzi koordináta, átmérő, famagasság, lomb átmérő, javasolt egészségügyi kezelés és ennek sürgőssége… stb.). A terepi felmérés során a DigiTerra Kft. terepi adatgyűjtő szoftveréhez integrált nagy pontosságú GPS eszközzel, lézeres távmérővel felszerelt, dendrológiában jártas szakemberek a területen elvégezték a helyszíni adatfelvételt. A felméréshez olyan módszert választottunk, amelynek segítségével a pozíciót ~30 cm-es pontossággal tudtuk garantálni. A felvett adatok asztali térinformatikai alkalmazás segítségével kerültek feldolgozásra, elemzésre és pontosításra annak érdekében, hogy a 30 cm alatti pontosság, és ebből adódóan a faegyedek újbóli egyszerű megtalálása biztosítva legyen.
A felmérés eredményeként közel 10.000 faegyed került felvételre a terepen. A munka 2 hónapot vett igénybe, ezt követte újabb 3 hét alatt a térképi adatállomány összeállítása, a faegyedekről készült képek beillesztése, valamint az önkormányzatnak megfelelő adatformátum kialakítása. A projekt végén olyan értéktérkép jött létre a zöldfelület-borítottsági mutató szerint, amely nemcsak a hivatali ügyintézés során szolgáltat fontos információkat, de az interneten történő publikálásnak köszönhetően lakossági tájékoztatási funkciókat is ellát. Az alábbi ábra jól összefoglalja a projekt munkafolyamatait:
Projektszemléletű munkaszervezésre van szükség : a határidős, intenzív munka miatt a szakembereknek időben rendelkezésre kell állniuk
Fontos, hogy a munka megkezdésekor legyen egy konkrét “know-how” és gyakorlat
Nélkülözhetetlen egy projektvezető munkája, aki napi szinten koordinál akár a terepen is, megoldja a szervezési problémákat (rossz időjárás, eszközhibák), ellenőrzi az irodai feladatokat.
A zöldfelületek felmérése és nyilvántartása nem pusztán jogos lakossági igény, hanem közvetlen gazdasági hasznot is jelent, ha egy településen ápolt és nyilvántartott fák, parkok, zöldterületek találhatók. Az érintett önkormányzat számára a legfontosabb bevételnövelő és kiadáscsökkentő tényezők az alábbiak:
Copyright © 2021 DigiTerra Kft.. Minden jog fenntartva!
Érdeklődöm, a lakosság részére hol található nyilvános adatbázis a rögzített fákról?
Engem a Városliget fái érdekelnének elsősorban.
Köszönettel !
A cikkben szereplő 11. kerületei fakataszter adatokat a Megrendelő részben publikálta egy – saját maga által üzemeltetett – online térképen:
http://terinfo.ujbuda.hu/
(Használat: Be kell kapcsolni oldalt a “Zöld kataszter” rétegeket. Ennek hatására a fenti “Objektum infó” gombbal tekinthetők meg a felvett adatok. Sajnos a fényképeket nem töltötték fel a honlapra, így azokat nem tudjuk átadni Önnek, ugyanis az adatokat – a szerződés értelmében – csak a Megrendelőnek adhatjuk át.)
–
A kérdéses “Városligeti Fakataszter” tőlünk független munka, így nem tudok segíteni, hogy ki készítette és mikor.
Az interneten keresve azonban található több cikk, melyekben több vélemény is olvasható a nyilvántartással kapcsolatban:
http://greenfo.hu/hirek/2015/11/10/kaotikus-a-varosligeti-fak-nyilvantartasa
– vagy –
http://index.hu/belfold/2015/11/09/a_helyukon_vannak_a_varosligeti_fak/
– de találtam egy linket (pdf fileban), ahol magát az adatokat is meg tudja tekinteni:
http://www.ligetbudapest.org/media/doc/varosliget_fakatasztere.pdf