



000000000000000000000000000000000000000000000
Mezőgazdasági flottakövetés és kontrolling a térinformatika segítségével
A mezőgazdasági munkagépekbe szerelt GPS alapú flottakövető rendszerre és a DigiTerra terepi adatgyűjtő megoldására épülve komplex térinformatikai elemző és kontrolling megoldást fejlesztett a DigiTerra Kft. A rendszer működését mutatja be Miklós cikke.Az alapvető folyamat:
1. Adatrögzítés a munkagépen elhelyezett fedélzeti modul segítségével. A “fekete dobozként” beépített modul tartalmaz egy GPS vevőt, amely folyamatos mérések alapján kiszámítja a jármű mozgási adatait: földrajzi pozícióját, sebességét, haladási irányát. A modulhoz csatlakoztatható kiegészítők (üzemanyagszint-mérő, felhasználó azonosító, munkafolyamat regisztráló) adatai szintén rögzítésre kerülnek.
2. Kommunikáció GSM adatkapcsolaton keresztül, amelynek segítségével a tárolt adatok meghatározott időközönként automatikusan beérkeznek egy központi szerverre, ahol feldolgozásra kerülnek, így valós időben nyomon követhető a flotta mozgása.
3. Térképi megjelenítés, elemzés a felhasználó számítógépére telepített DigiTerra Track szoftver segítségével, amely a szerverre kapcsolódva letölti és megjeleníti a friss adatokat. A szoftver térképen jeleníti meg a bejárt útvonalat, a munkavégzés típusát, a megművelt terület nagyságát. A munkagépek mozgásának adatai a digitális háttértérképeken ábrázolhatók, illetve a különböző szempontok szerint lekérdezett adatokból munkalapok, kimutatások, menetlevelek nyomtathatók. Mivel a rendszer összekapcsolható SQL adatbázis alapú ügyviteli, mezőgazdasági szakmai rendszerekkel, így a művelési adatok alapját jelenthetik a teljeskörű kontrollingnak.
A rendszer felépítését az alábbi ábra szemlélteti.
A DigiTerra Track használatával a gazdálkodás alábbi 3 fő területén növelhető a hatékonyság:
1. Táblák nyilvántartása, vetésterv készítés
Mivel a rendszer térinformatikai szemléletben közelíti meg a gazdálkodást, a nyilvántartás a táblák, parcellák MePAR fizikai blokkok földrajzi elhelyezkedésére épül. Ezek rögzítése után elkészíthetők az éves vetéstervek, amelyek térbeli és időbeli paramétereket egyaránt tartalmaznak: minden táblához érvényességi dátummal rögzíthető több növény is, de egy időben csak egy lehet érvényes.
A GPS-es parcellafelmérés adatai közvetlenül importálhatók, és csatolhatók az éves tervhez.
2. Területszámítás, munkalap jelentés
A járművek „fekete dobozaiból” átvett alapadatokból kiindulva a program automatikusan elvégzi a területszámítást a bejárt út és a munkafolyamat vagy munkagép munkaszélessége alapján, figyelembe véve a fordulókat, és a többször lejárt területet. A kiszámított területet adatbázisba menti, majd csatolja hozzá az éppen aktuális növényt a tervből – amennyiben van. A program által kiszámított terület értéke utólagosan, manuálisan módosítható.
Adott jármű egy napi munkalapját a cég által megszokott formátumban nyomtathatja.
3. Tematikus térképek létrehozása, elemzések
A DigiTerra Track-ben elérhető a DigiTerra Explorer asztali verziójának teljes funkcionalitása. Ennek segítségével új rétegeket lehet felvenni és tetszőlegesen szerkeszteni (színezés, csoportosítás, feliratozás), menteni lehet az egyedi tematikus térképeket, a járműellenőrzésből származó adatokat pedig (útadat, kiszámított terület) exportálni lehet más térinformatikai rendszerekbe.
Itt egy példa arra, hogy könnyen kivitelezhető például a KML-ben mentett térkép megjelenítése Google Earth-ben.
A tematikus térképeken felül számos kimutatás, elemzés érhető el a szoftverből. Ezek már önmagukban is segítik a döntéshozók munkáját, de egy ügyviteli rendszerhez kapcsolva a vezetői információs rendszer fontos elemét képezhetik.
Copyright © 2021 DigiTerra Kft.. Minden jog fenntartva!